google.com, pub-3502946393390270, DIRECT, f08c47fec0942fa0
top of page
  • kromel

#CELOMANIA

OSOBY MAJĄCE JASNE, SPRECYZOWANE I ZAPISANE CELE MOGĄ W O WIELE KRÓTSZYM CZASIE OSIĄGNĄĆ WIĘCEJ, NIŻ OSOBY BEZ CELÓW SĄ W STANIE SOBIE WYOBRAZIĆ.


Specjalizuję się w realizacji celów rozumianych jako cele biznesowe i cele prywatne od kilkunastu lat. Zajmuję się realizacją wyznaczonych celów przez przedsiębiorstwa, które mnie zatrudniają lub z którymi współpracuję. W wielu działach, którymi zarządzałam, wprowadziłam technikę zarządzania celami biznesowymi 7P – definiuje ona potrzeby konsumenta, jak i pracowników firmy. Zachęcona osiąganiem ponadprzeciętnych wyników na polu zawodowym (wielokrotnie prowadzone przeze mnie zespoły z łatwością realizowały cele wcześniej przez innych w organizacji uważane za niewykonalne), przełożyłam swoją technikę na działanie na polu prywatnym i – ku mojemu zdumieniu – rozpoczęłam realizację celów jeden po drugim, podobnie jak to miało miejsce na polu zawodowym.


NIEWAŻNE, JAKI JEST TWÓJ CEL – WAŻNE JAKIE JEST TWOJE NASTAWIENIE, ABY GO ZREALIZOWAĆ. JAK PLANUJESZ KROKI, KTÓRE CIĘ DO NIEGO DOPROWADZĄ, JAK SIĘ PODNOSISZ PO PORAŻCE, JAK REAGUJESZ NA NIEPOWODZENIA.


Podczas swojej pracy zawodowej oraz pracując jako trener/mentor z osobami prywatnymi, zrozumiałam jedno: nieważne, jaki jest twój cel – ważne jakie jest twoje nastawienie, aby go zrealizować. Jak planujesz kroki, które cię do niego doprowadzą, jak się podnosisz po porażce, jak reagujesz na niepowodzenia. Sukces to cele, a  ich systematyczna realizacja da ci poczucie kontroli nad własnym życiem. Cele uruchamiają twój umysł, dają ci poczucie, że zmierzasz w określonym kierunku, zmuszają cię do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Cele wyzwalają mechanizm sukcesu, który powoduje, że radzisz sobie z porażkami, szukasz innych rozwiązań, aby wybrany cel zrealizować. Każdy zrealizowany cel powoduje, że wzrasta twoja pewność siebie, każdego dnia praktykujesz samodyscyplinę, która zbliża cię do realizacji celów. Wiem to z praktyki, ponieważ swoją pierwszą listę celów spisałam w 2000 roku i obecnie mogę powiedzieć, że wszystkie z tych celów zrealizowałam. To były kroki milowe w moim rozwoju zawodowym i osobistym. To właśnie ta lista doprowadziła mnie do miejsca, w którym jestem teraz. Nie było łatwo, czasem musiałam zawrócić z obranej drogi i wybrać inną, aby osiągnąć cel. Realizacja celów nauczyła mnie redukowania do minimum lęku przed porażką, który tak wielu z nas paraliżuje. Porażkę w życiu zawodowym czy prywatnym traktowałam jak lekcję, z której powinnam wyciągnąć wnioski. To właśnie nieudane próby podczas realizacji celów nauczyły mnie jednego: nie poddawać się i myśleć o tym, jaki cel chcę osiągnąć, ponieważ jesteśmy tym, o czym myślimy. Masz przed sobą krótki przewodnik o tym, jak wyznaczać i realizować cele osobiste, jak i zawodowe. Pracując z różnymi klientami podczas indywidualnych spotkań, jak i szkoleń zamkniętych, zrozumiałam, co jest największym problemem większości ludzi: sprecyzowanie celów w formie pisemnej. Zrozumienie, na czym ci najbardziej zależy wiąże się z jednoczesnym zdefiniowaniem miejsca, w którym jesteś. Z celami jest jak z wyznaczaniem trasy: z jednej strony wyznaczasz cel, który jest miejscem dotarcia; z drugiej strony musisz wyznaczyć miejsce, z którego ruszasz, czyli zdefiniować miejsce, w którym obecnie się znajdujesz. Wielokrotnie to właśnie zestawienie swoich oczekiwań z obecną sytuacją, w której jesteś, jest najbardziej bolesne. To jest moment, w którym następuje zderzenie z rzeczywistością. Jeżeli chcesz schudnąć, to na pewno masz cel wyrażony w kilogramach, dotyczący swojej wymarzonej wagi. Jednak aby ruszyć z miejsca, musisz zdefiniować, gdzie jesteś dzisiaj, czyli wejść na wagę.


_________________________________________________________________________________________


PRZED SPISANIEM LISTY CELÓW WAŻNE JEST ZDEFINIOWANIE OBSZARÓW, KTÓRYCH CELE MAJĄ DOTYCZYĆ.

Definiujemy cele w czterech obszarach, które – tak jak w samochodzie – odpowiadają czterem dobrze napompowanym oponom, ponieważ jeśli nie zadbamy o każdy z wymienionych niżej obszarów, zaczniemy w pewnym momencie kręcić się w kółko – podobnie jak auto, w którym jedno koło nie działa. Jestem zwolenniczką definiowania celów w następujących obszarach:


1. ZDROWIE ORAZ NASZA WEWNĘTRZNA ENERGIA

Ten aspekt to szeroki temat. Dotyczy wagi, odżywiania, relaksu, jak i utrzymywaniu naszej wewnętrznej równowagi, np.: jeżeli jesteś niezadowolony z własnego wyglądu, chcesz coś zmienić – zapisz swoją aktualną wagę i dodaj miarę – czyli idealną wagę. Główny cel podziel na cele miesięczne/tygodniowe, dzięki którym będziesz wiedział, że zbliżasz się do jego realizacji. Każdego dnia rób coś, co będzie przybliżać cię do zrealizowania celu. Wyznaczenie miary, czyli zdefiniowanie celu końcowego oraz podziału na cele cząstkowe, to metoda, która działa w każdym aspekcie życia. Najłatwiej ją jednak wytłumaczyć w obszarze wymarzonej wagi, ponieważ każdy z nas – lub prawie każdy – miał ten problem.


2. PRACA ORAZ ŻYCIE ZAWODOWE

Podczas pracy nad celami zauważyłam wyraźny podział na dwie grupy osób. Osoby w pierwszej grupie wiedzą, że to, co robią, nie sprawia im przyjemności; że w życiu zawodowym znajdują się w miejscu, w którym nie chcą być. Tutaj rozpoczyna się praca nad zdefiniowaniem tego, co dana osoba chciałaby robić, jakie ma zainteresowania. Podczas szkoleń i spotkań zdefiniowanie celu zawodowego zajmuje najwięcej czasu. Jednak po zdefiniowaniu celu osoby – będące w tzw. sytuacji bez wyjścia – ruszają do przodu z niespotykaną szybkością. Druga grupa osób to grupa, która ma zdefiniowany cel. Ludzie ci doskonale wiedzą, gdzie chcą być za pięć, dziesięć lat. Wtedy praca nad celem rozpoczyna się od pytania: jak? Jak dotrzeć do wybranego celu? Jakich kompetencji, kwalifikacji i umiejętności ci brakuje, abyś był w miejscu, w którym chcesz być. Realizacja tego celu wymaga stworzenia szczegółowego planu działania. Podczas pracy nad planem ustalamy priorytety i terminy działania. Pierwsze terminy cząstkowe bazują najczęściej na wyobrażeniach, natomiast po wdrożeniu planu w życie część terminów ulega zmianie – są one dostosowywane do zmieniających się okoliczności. Nie ma nierealnych celów, czasem są tylko nierealne terminy ich realizacji, które wymagają uaktualnienia. Najważniejsze jest to, aby być skupionym i skoncentrowanym na tym, co chcemy osiągnąć.


3. FINANSE ORAZ STATUS MATERIALNY

Jest to ważny obszar podczas realizacji celów. W zależności od danej osoby, cele finansowe dotyczą wielu aspektów życia: obszaru miesięcznego wynagrodzenia, oszczędności, spłacenia długów, samochodu, mieszkania, domu. Podczas pracy nad celami finansowymi pojawia się wiele aspektów i rozmowa na ich temat nie jest łatwa. Podobnie jak z wagą – trzeba zmierzyć i nazwać miejsce, w którym obecnie jesteś, a to dla wielu osób jest problemem, ponieważ orientują się najczęściej, że wydają za dużo lub zarabiają za mało. Podczas rozmowy na temat finansów najczęściej pojawia się jeden kluczowy aspekt, cel, którego realizacja w sposób diametralny odmieni sytuację finansową i pomoże zrealizować pozostałe cele w tym obszarze. Czasem jest to zmiana pracy, awans, rozpoczęcie własnego biznesu lub jeszcze inna droga zawodowa. Przy definiowaniu tych celów bądź ze sobą szczery, bo tylko to warunkuje ich pozytywną realizację.


4. RODZINA I ZWIĄZKI

Sukces w życiu zawodowym jest niczym w porównaniu z porażką w życiu prywatnym. Nasza rodzina i relacje z innymi to obszar działania, który definiuje wszystkie pozostałe, ponieważ to właśnie to nas napędza i daje odpowiedź na pytanie: dlaczego? Dlaczego chcemy iść do przodu, dlaczego mamy listę celów do realizacji – właśnie dla samych siebie oraz rodziny i bliskich nam osób. Zauważyłam ciekawą zależność – podczas pracy z celami to przede wszystkim kobiety (i niewielu mężczyzn) stawiają rodzinę i znalezienie tzw. drugiej połówki w pierwszej trójce na długiej liście celów, natomiast mężczyźni koncentrują się głównie na finansach i karierze. Chciałabym w tym miejscu podkreślić, że wszystkie cele są ważne – wszystkie bez wyjątku, a kolejność wymienionych obszarów jest zupełnie przypadkowa.


TEKST: Karolina Karolczak


1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page