• BTI

MULTIPLANOWANIE - METODA BYCIA SKUTECZNYM

Multiplanowanie to sposób na skuteczność w nadchodzących czasach. Powstaje od 20 lat a u jego podstaw leżą trzy koncepcje: chrześcijańskie „traktuj innych tak, jakbyś sam chciał być traktowany”, skuteczność w zjednywaniu sobie ludzi Dale’a Carnegie oraz skuteczność zarządzania Petera Druckera


Multiplanowanie to życzliwość, zjednywanie sobie ludzi poprzez szeroko pojętą komunikację i efektywność osobistą, czyli robienie właściwych rzeczy we właściwym czasie. Jej kluczem jest umiejętność działania w koncentracji, dzięki podziałowi na tryby pracy MONO i MULTI.WYZNACZANIE BLOKÓW MONO

Przeanalizuj swój dzień i zidentyfikuj godziny, w których prawie całkowicie możesz się wyłączyć z „wiru dnia”. Wyznacz kilka takich bloków. Może wtedy, kiedy telefony milkną, nie ma szefa, pracowników i klientów lub kiedy są zajęci. Idealne MONO to: rano 30-60 minut między 8:00 a 9:00, następnie 60-90 minut między 11:00 a 13:00 i na koniec 60-90 minut między 15:00 a 17:00. Pozostałe zadania, które nie wymagają dłuższej koncentracji robimy w bloku MULTI.


OBRONA BLOKU MONO

To eliminacja czynników, które mogą zakłócić MONO. Czynniki zewnętrzne to np. osoby, które przychodzą, piszą lub dzwonią. Należy im zakomunikować, że właśnie mamy MONO. W zależności od charakteru i warunków pracy, możemy: udać się w ustronne miejsce, zasunąć żaluzje, jeśli pracujemy w tzw. akwarium; zamknąć drzwi, nawet na klucz, powiesić żartobliwą zawieszkę „zamknięte”, albo nałożyć słuchawki. Idealne jest wprowadzenie zasad formalnych o „cichych godzinach pracy”. Zakłócenia zewnętrzne to również szukanie. Przeciętny pracownik przeznacza na to do 20 proc. swojego czasu. Sposób na szybkie znajdowanie to magazynowanie spraw” na wzór repozytorium, którego główną cechą jest szybki dostęp do każdego „towaru”. Kluczem do stworzenia takiego „magazynu” jest podział zadań na kategorie. Idealnym do tego narzędziem jest Multiplaner, którego używam od 20 lat. Można też stosować zwykłe kalendarze i ich elektroniczne odpowiedniki. Czynnikiem wewnętrznym, który zakłóca blok MONO jest niska asertywność do siebie, czyli robienie od razu tego, co wpada nam do głowy. Lekarstwem na to jest odkładanie wszystkiego na jak najpóźniej to możliwe. Jednak ma to być konkretne później, które zapewni wykonanie zadania na czas. Dzięki temu możemy dokończyć w skupieniu to, co robimy. Miejscem do odkładania jest repozytorium, dzięki któremu szybko „wkładamy”, jak i „wyciągamy” potrzebne w danej chwili informacje.


KLUCZEM DO EFEKTYWNOŚCI OSOBISTEJ JEST UMIEJĘTNOŚĆ DZIAŁANIA W KONCENTRACJI, DZIĘKI PODZIAŁOWI NA TRYBY PRACY MONO I MULTI.

ODOWIEDNIE WYKORZYSTANIE MONO I MULTI

Aby właściwie wykorzystać blok MONO trzeba wiedzieć, co robić od razu po „wejściu” w ten tryb pracy. Dlatego trzeba mieć już wcześniej podzielone zadania na te, które wymagają dłuższej koncentracji i te, które jej nie wymagają. Do tego potrzebne jest również repozytorium. Czynności w trybie MONO to: myślenie, przegląd repozytorium, planowanie długoterminowe, ustalanie priorytetu zadań czyli nadawanie pierwszeństwa i układanie kolejności ich wykonania, podejmowanie decyzji strategicznych, ważne rozmowy, pisanie, czytanie i tworzenie. Czynności w trybie MULTI to: identyfikacja spraw pilnych podczas przeglądu skrzynki e-mail, krótkie telefony, szybkie e-maile i SMS-y, czynności automatyczne, planowanie krótkoterminowe, segregowanie i odkładanie spraw na konkretne później. „Nikt nie dowiódł, że naprawdę można kierować innymi” – powiedział P. F. Drucker, ale z pewnością można kierować sobą i dawać przykład innym. Kluczem do skuteczności jest umiejętność koncentracji, zarówno tej kilkunastosekundowej, kiedy podejmujemy decyzję, jak i tej dłuższej, kiedy myślimy na konkretny temat. Myśleć to znaczy tworzyć.


Tekst: Rafał Mirkowski - Matematyk z dyplomem MBA. Manager i Konsultant ds. Efektywności pracowników, procesów i przedsiębiorstw. Twórca Multiplanera, kalendarza czwartej generacji zarządzania czasem.


111 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

KONTAKT

BRIAN TRACY INTERNATIONAL SP. Z O.O.

ul. Mickiewicza 9/u5

01-517 Warszawa

NIP: 701 009 23 90

DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I ODBIERZ RABAT:

OBSŁUGA KLIENTA:

+48 730 200 222

natalia@360sbc.pl

  • Facebook
  • YouTube

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t. j. z dnia 13 czerwca 2016 r. Dz.U. z 2016 poz. 922) przez Spółkę Brian Tracy International Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Mickiewicza 9/5, 01-517 Warszawa (KRS 0000272176, REGON: 140876181, NIP: 7010092390).

Jednocześnie oświadczam i przyjmuję do wiadomości, że:

  • Administratorem moich danych osobowych jest Spółka Brian Tracy International Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Mickiewicza 9/5, 01-517 Warszawa (KRS 0000272176, REGON: 140876181, NIP: 7010092390).

  • Moje dane osobowe będą przetwarzane w celu informowania o aktualnych i przyszłych produktach, usługach i przedsięwzięciach 360 Smart Business Consulting Sp. z o.o.

  • Przysługuje mi prawo dostępu do danych osobowych dotyczących mojej osoby, ich aktualizacji, poprawiania i usunięcia, a także wycofania w każdym czasie zgody na ich przetwarzanie, jak również prawo do pisemnego żądania zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych oraz do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania

  • Podanie powyższych danych osobowych jest w pełni dobrowolne, aczkolwiek niezbędne do realizacji wymienionych celów, na co wyrażam zgodę.